21/06/2024
Botë

PAMJE TË FRIKSHME/ Kamioni mbetet i varur mbi urë

  Një ngjarja tronditëse ka ndodhur në Louisville, Kentucky, ku një kamion mbeti i varur mbi buzë të një ure pas një aksidenti.
  Shofereja e kamionit shpëtoi pa dëmtime, dhe shërbimet e shpëtimit ishin të angazhuara për të nxjerrë automjetin nga pozicioni i pasigurt.

  Në video, shihet se punëtorët e shpëtimit zbrisin për ta nxjerrë shofereën nga kabina e kamionit.
  Vëmendja tani kthehet në mënyrën se si hiqet kamioni nga pozicioni i tij i pasigurt, teksa ai varet mbi lumin Ohio. Zjarrfikësit konfirmuan se shoferja u tërhoq nga kamioni duke përdorur litarë dhe shkallë dhe u kthye e sigurtë në urë për rreth 45 minuta.

  “Ajo ja doli të mbante presionin si një kampione,” tha shefi i Departamentit të Zjarrfikësve të Louisville, Brian O’Neill në një konferencë shtypi, duke e përshkruar gruan si shumë të qetë gjatë gjithë sprovës së saj.

  Ai shtoi se ishte jashtëzakonisht me fat që automjeti nuk u zhyt në ujë, afërsisht 23 metra më poshtë. Një nga shpëtuesit, zjarrfikësi Bryce Carden, tha se trajnimi i tij e përgatiti atë, duke u thënë gazetarëve se sigurisht kanë bërë disa gjëra të çmendura, por kjo ishte në krye deri tani. Policia u bëri thirrje qytetarëve që të qëndrojnë larg vendit të ngjarjes. Automjeti është përshkruar si një gjysmë kamion, i përbërë nga një kabinë e cila tërheq një rimorkio.

  Drejtuesi i një mjeti tjetër të përfshirë në aksidentin e pasdites së së premtes është dërguar në spital me lëndime të lehta. Sysco, kompania që zotëron kamionin, dha një deklaratë duke thënë se ishte “jashtëzakonisht mirënjohëse për shërbimet e shpëtimit dhe zbatimin e ligjit që zgjidhën shpejt dhe në mënyrë të sigurt aksidentin”.