18/06/2024
Lajme Maqedoni

VIDEO/ Paralajmërimet për shkelje të verdiktit të sovranit, Sela i kthen përgjigje Mickoskit: Na trego territorin ku ne si 30% do të shprehim legjitimitetin tonë

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, i ka kthyer përgjigje kryetarit të   VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, lidhur me paralajmërimet e këtij të fundit për shkelje të verdiktit të sovranit. Në një intervistë për televizionin shqiptar, Top News, ku i ftuar ishte dhe analisti Milaim Zeka, Sela tha se Mickosi, të tregojë cili është 30 %

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Arrihet marrëveshja Ahmeti-Sela?! ASH-së i ofrohen 5 mandate të sigurta

Si duket kemi një marrëveshje mes BDI-së dhe Aleancës për Shqiptarët. Burime të TV21 tregojnë se tashmë ka një marrëveshje mes kreut të BDI-së Ali Ahmeti dhe atij të ASh-së Ziadin Sela për mandatet që do t’i merr ASh duke hyrë në listat zgjedhore të Frontit Europian. Siç mësohet, ASh-së i janë siguruar 5 mandate

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Sela: Arben Taravari drejtohet nga të tjerët, e pyeta dëshiron të kandidojë për President dhe më tha jo!

  Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela u ndal këtë të martë edhe te tradhtia që Arben Taravari i bëri partisë. Sela tregoi se kur erdhi moment për të nxjerrë një emër për President si Taravari po ashtu dhe vetë ai refuzuan kategorikisht. Më pas, pasi dhe Taravari braktisi partinë që i shtriu dorën

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

“Aleanca për Shqiptarët është e para”, Ziadin Sela: Pas zgjedhjeve duhet të kemi grup parlamentar, minimumi 5 deputetë

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, ka ritheksuar dhe njëherë që për të në vend të parë, në plan të parë, është forca politike që dhe ai drejton. Duke mos dashur të japë më tepër detaje lidhur me atë çfarë po ndodh brenda partisë, Sela u shpreh nuk mund të tregojë më tepër pasi

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Sela: Deri të premten do të mbahet Kuvendi Qendror dhe vendimi përfundimtar

“Kuvendin qendror do ta mbajmë deri të premten, të enjten ose të premten dhe aty do të vendoset”, kështu u shpreh Sela këtë mbrëmje i ftuar në TV21. Paraprakisht, Sela tha se është ezauruar tema për lista të përbashkëta dhe se për momentin nuk mund të zbatohet as vendimi – ASH-ja të shkojë e vetme

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

ASH: JO propozimit të Taravarit dhe Mickoskit për “Kushtetutë qytetare” dhe fshierjen e shqiptarëve nga Kushtetua

Aleanca për Shqiptarët ka akuzuar propozimin e Taravarit dhe Mickoskit për ”Kushtetutë qytetare” duke i thënë JO kësaj nisme. ”Dënojmë në formë të prerë deklaratat e nxitura fillimisht nga VMRO-DPMNE dhe të plasuara së fundmi edhe nga Arben Taravari për Kushtetutë “qytetare” dhe për fshierjen e bashkësive etnike nga Kushtetuta. Ky propozim na kthen 25

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Pritja madhështore e Ziadin Selës në Strugë!

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, këtë mbrëmje është ndalur në Strugë. Mbështetësit e tij ishin siguruar që t’i bënin një pritje madhështore kryetarit të tyre. Edhe Struga, struganët, treguan dhe vërtetuan që tradhtia e Arben Taravarit nuk ka ndikuar te ata dhe janë më të fortë se asnjëherë, së bashku me Selën.

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Qytetarët e kanë shpallur “non grata” pas tradhtisë, Taravari “ëndërron”: I bindur që do hyj në rrethin e dytë në zgjedhje

E teksa shumica e qytetarëve kanë shprehur hapur mos mbështetje për të në këto zgjedhje presidenciale, ish-kreu i ASH-së Arben Taravari vijon të shpresojë se do të marrë një pjesë të rëndësishme të “Tortës” në zgjedhjet presidenciale. Arben Taravari, kandidat për president i koalicionit VLEN, koalicion në të cilin kanë shpërthyer dhe përplasjet e para,

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Sela: Nuk do të lejojmë që çështjet shqiptare të jenë në treg për pazare të partive maqedonase

Ziadin Sela në takimin e sotëm me qytetarët në Komunën e Vrapçishtit ka theksuar se shqiptarët në Maqedoninë e Veriut janë më shumë se një e treta e popullsisë dhe të drejtat e tyre dhe mundësitë e tyre sduhet vënë në pyetje. Kryetari i njërit nga krahët e Aleancës për Shqiptarët në takimin me strukturat

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Qytetarët i besojnë Aelancës për Shqiptarët! Sondazhet e thonë qartë: ASH i merr 5 mandate

Maji i ethshëm po afron ku mijëra qytetarë do i drejtohen kutive të votimit për të votuar kryeministrin e ardhshëm, i cili do të udhëheqë Maqedoninë e Veriut për 4 vitet e ardhshme. E teksa presim ditën e zgjedhjeve për të zbuluar se kush do të jetës fituesi, sondazhet paraprakisht po hedhin dritë lidhur me

Lexo më shumë