13/04/2024

Botë

Botë

Botë Lajme ShowBiz

Bota e modës në zi, ndërron jetë Roberto Cavalli

Stilisti i famshëm italian, Roberto Cavalli ka ndërruar jetë këtë të premte në moshën 83-vjeçare. Gjeniu dhe pronari i firmës luksoze të veshjeve,, çantave dhe aksesorëve, Roberto Cavalli ka ndërruar jetë në Firence, pas një sëmundjeje të gjatë nga e cila vuante prej kohësh. Ai ka lënë pas gjashtë fëmijë, më i vogli Giorgio vetëm

Lexo më shumë
Botë

Gjermania në gatishmëri, ISIS kërcënim për Euro 2024: Thirrja e fundit

ISIS-K kthehet për të trembur Evropën dhe botën e futbollit. Pas kërcënimeve kundër stadiumeve që pritën ndeshjet e para çerekfinale të Ligës së Kampionëve (Stadiumi ‘Emirates’ në Londër, ‘Parku i Princave’ në Paris, ‘Civitas Metropolitano’ dhe ‘Santiago Bernabeu’ në Madrid), i vetëquajtur si Shteti Islamik po synon Euro 2024. Zyrtarët gjermanë të sigurimit të shtetit besojnë se

Lexo më shumë
Botë

TRAGJEDI/ Fundoset anija, ka të vdekur, mes tyre edhe një foshnjë

Nëntë persona, përfshirë një foshnjë, kanë vdekur pasi anija e tyre u përmbys ndërsa përpiqeshin të kalonin Mesdheun në mot të stuhishëm dhe 15 të tjerë dyshohet se janë të zhdukur, ka thënë roja bregdetare e Italisë. Roja bregdetare tha të enjten se kishte marrë një kërkesë bashkëpunimi nga zyrtarët maltezë të kërkimit dhe shpëtimit

Lexo më shumë
Botë

VIDEO/ Tronditëse, policia vret 26-vjeçarin me 96 plumba në 42 sekonda

Një video tronditëse mbërrin nga SHBA-ja mbi dhunën e policisë, çka bën që policia e Çikagos të përfundojë sërish në vorbullën e polemikave. Gjatë një kontrolli në rrugë, oficerët me rroba civile vranë një afrikano-amerikan 26-vjeçar, Dexter Reed, duke qëlluar 96 të shtëna me armë në 42 sekonda. Pamjet, të marra nga kamera e trupit

Lexo më shumë
Botë

VIDEO/ “Dëshira e Allahut”, momenti kur lideri i Hamasit merr lajmin se tre djemtë dhe 4 nipat iu vranë

Lideri politik i Hamasit, Ismail Haniyeh, konfirmoi ditën e djeshme se tre djemtë e tij dhe katër nipat u vranë pas një sulmi ajror në Gaza. Pas lajmit tragjik, Haniyeh, akuzoi Izraelin duke theksuar më tej se nëse mendojnë se shënjestrimi i familjes së tij do të shtyjë Hamasit që të ndryshojnë drejtim, gabohen. Ndërkohë,

Lexo më shumë
Botë Shqipëri

BBC: Shqiptarët shfrytëzohen si skllevër në Britani, detyrohen të lypin, shesin drogë dhe të prostituojnë

Më shumë se 15 raste të “skllavërisë moderne” regjistrohen në Oxfordshire çdo muaj, tregojnë shifrat, raporton BBC. Me raste të “skllavërisë moderne” raporti nënkupton ata që detyrohen të vjedhin, të lypin, të shesin drogë apo të shfrytëzohen për prostitucion. Mes rasteve, përfshihet edhe një bordello në një bujtinë ku turistët që qëndronin për disa kohë shfrytëzoheshin

Lexo më shumë
Botë

Dalin të dhënat/ Ja cili është qyteti më “smart” në botë

Sipas Indeksit të Qytetit Smart 2024, Zyrihu është qyteti më i zgjuar në botë. Lista e hartuar nga Instituti Ndërkombëtar për Zhvillimin e Menaxhimit (IMD) përfshin gjithashtu Gjenevën dhe Lozanën në dhjetëshen e parë, të vendosura respektivisht në vendin e katërt dhe të shtatë. Oslo dhe Canbera gjithashtu shfaqen në podium, duke ndjekur qytetin në

Lexo më shumë
Botë

Hapet pas 102 vitesh xhamia në Selanik, falet namazi i Bajramit

Pas 102 vitesh, në Selanik të Greqisë është rihapur Xhamia Yeni, e cila deri më sot ishte përdorur si hapësirë ​​ekspozite e Galerisë së Arteve komunale. Autoritetet në Selanik e hapën xhaminë duke i dhënë mundësinë për të falur namazin besimtarëve myslimanë, të cilët sot festojnë Fiter Bajramin pas përfundimit të një muaj agjërimi. Që

Lexo më shumë
Botë

Lufta në Rripin e Gazës, Netanyahu i prerë: Do të eleminojmë Hamasin, s’ka gjë që na ndalon

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu është shprehur se mbetet i vendosur për eleminimin e plotë të Hamasit, duke e cilësuar si mision kryesor të forcave ushtarake izraelite në Rripin e Gazës. “Ne do të përfundojmë eliminimin e batalioneve të Hamasit, përfshirë në Rafah. Asnjë forcë në botë nuk do të na ndalojë.”– deklaroi Netanyahu në

Lexo më shumë
Botë

TRAGJEDI/ Shpërthen termocentrali, 4 të vdekur e 6 të zhdukur

Një shpërthim ka ndodhur në një termocentral në zonën e Bolonjës. Si pasojë e këtij shpërthimi katër persona kanë humbur jetën si pasojë e djegieve të rënda. Ndërsa deri tani gjashtë të tjerë rezultojnë të zhdukur. Disa ambulanca kanë mbërritur në vendin e ngjarjes për t’i ardhur në ndihmë të plagosurve, dhe disa të tjerë

Lexo më shumë