20/04/2024

Maqedoni

Maqedoni

Lajme Maqedoni

Aleanca për Shqiptarët hap shtabin në Tetovë

Hapja e shtabit lokal të Aleancës për Shqiptarët në Lagjen Teqe – Tetovë. Çdo ditë e më shumë, në çdo vendbanim, po konfirmohet mbështetja masovike për kandidatët e Aleancës për Shqiptarët në Frontin Europian.

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

VLEN-it në Berlin nuk i bën punë as Albulena Haxhiu, dështon takimi

Pavarësisht që anëtarët e koalicionit “VLEN”, thanë se kryeministri Albin Kurti do të ishte prezent te takimi në Berlin, nuk ndodhi kështu. Nga qeveria Kurti kishte shkuar ministria e Drejtësisë Albulena Haxhiu, e cila u largua nga Kosova që po vlon nga vrasjet e grave të bëra së fundmi, dhe shkoi që të bënte fushatë

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

“VLEN” mashtron qytetarët, si përdorën kryeministrin Albin Kurti për të mbledhur njerëz te takimi në Zvicër

Koalicioni “Vlen” prej ditësh ka paralajmëruar se ditën e sotme, 20 prill, do të zhvillojnë një takim në Mövenpick Hotel Zürich Regensdorf, në adresën Im Zentrum 2, 8105 Regensdorf! Madje sipas tyre i pranishëm në këtë takim do të ishte edhe kryeministri Albin Kurti. Por, kreu i qeverisë së Kosovës jo vetëm që nuk do

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

U’a “arrnon” rrugën, banorët e Reçicës thumbojnë Bilall Kasamin: A kaq vlejmë ne?

Banorët e Reçicës së Vogël dje kanë thumbuar kryetarin e komunës së Tetovës, Bilall Kasami pasiqë si dhuratë para zgjedhjeve kanë marrë këto pamje të rrugës siç i shihni në foto. Rruga që lidh fshatrat e Tetovës drejt Pirokut duket në këtë gjendje të mjerueshme, derisa Kasami ka tentuar të hedh shoshë në sy banorëve

Lexo më shumë
Maqedoni

Grubi selam Mickovskit: Dil n’shesh dëgjoje këngën ”Mora Fjalë”

Zv. Kryeministri i parë Artan Grubi ka reaguar ndaj një video të Mickovskit nëpërmjet një postimi ku shkruan që të gjithë shqiptarët nesër të dalin në shesh për të demostruar se sa të bashkuar janë. Postimi i plotë: ”Dil n’shesh e qoji selam se ne jemi bë bashkë, më të fortë se kurrë, s’ka kush

Lexo më shumë
Maqedoni

Zbardhet pasuria e Albin Kurtit/ Sa të ardhura dhe shpenzime ka kryeministri i Kosovës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se pasuri të paluajtshme e ka vetëm një banesë me sipërfaqe prej 67 metrash katrorë, e blerë në vitin 2018-të,  përmes kredisë në shumë prej 400 mijë euro, e që e cila figuron në emrin e bashkëshortes së tij. Kurti nuk ka deklaruar se ka pasuri

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Gratë dhe vajzat i vriten në Kosovë, ministrja e Drejtësisë Albulena Haxhiu del e bën fushatë për Maqedoninë

Kosova përgjatë kohëve të fundit është tronditur nga ngjarje të rënda kriminale. Gratë janë flijuar nga burrat e tyre dhe për gjithë këtë insitucionet s’kanë marrë masa konkrete për t’I parandaluar. Jo më larg se disa ditë më parë Gjyljeta Ukella u ekzekutua nga bashkëshorti i saj para syve të vajzës së tyre të madhe.

Lexo më shumë
Maqedoni

Mbështetje të madhe vendlindja i bën Bujar Osmanit (FOTO)

Kandidati i Frontit Evropian në zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut Bujar Osmani ka marrë një mbështetje shumë të fuqishme në vendlindjen e tij informon Tetovasot. Me këtë rast Osmani është shprehur tejet mirënjohës për këtë mbështetje masovike.”  Në vendlindjen e të parëve të mi, dolën i madh  e i vogël  për të mbështetur birin

Lexo më shumë
Maqedoni

Parashikimi i motit

Moti do të jetë pjesërisht i vranët me periudha me diell. Pasdite në pjesët lindore do të ketë reshje lokale shiu. Do të fryjë erë e dobët deri mesatare nga drejtimi veriperëndimor, ndërsa në pjesët perëndimore nga drejtimi perëndimor. Temperatura minimale do të jetë në interval prej 0 deri në 7, kurse maksimalja do të

Lexo më shumë
Maqedoni

Lirim Mehmetaj: Albin Kurtit i ndalohet nga shteti i Zvicrës pjesmarrja në tubim!

Gazetari Ermal Panduri ka komentuar lajmin se është anuluar tubimi i përbashkët me Albin Kurtin dhe përfaqësuesve të VLEN-it në Zvicës. Ndaj këtij komenti ka ndëryr analisti Ahmetaj i cili ka theksuar se Zvicra është një shtet normal dhe normal mund të ja ketë ndaluar pjesëmarrjen në tubime se edhe nuk ka logjikë që një

Lexo më shumë