20/04/2024

Sport

Sport

Futboll

Historia prekëse e portierit 19-vjeçar që kujdeset për vëllanë dhe motrën pas vdekjes së prindërve

Ditën e sotme,në Kili do të luhet derbi i përjetshëm, El Clasico mes Colo-Colos dhe Universidad. Në këtë duel për miqtë, 19-vjeçari Thomas Gillier, do të qëndrojë mes shtyllave, i shoqëruar nga një histori shumë tragjike familjare. Bëhet fjalë për një djalë që humbi të dy prindërit brenda vetëm shtatë muajve dhe që tani kujdeset

Lexo më shumë
Futboll

“Shqiponja” e Ardian Ismajlit tërbon serbët – fotoja e albumit po shitet edhe në Serbi

Më pak se dy muaj kanë mbetur deri në Kampionatin Evropian në Gjermani , dhe kjo periudhë është më e bukura për koleksionistët e figurave të futbollit. Gjegjësisht, albumi për Kampionatin Evropian është lansuar së fundi, dhe risia është se nuk prodhohet më nga ikonikja Panini, por nga amerikanët Topps, shkruan mediumi kroat “24sata.hr“. Ardian

Lexo më shumë
Futboll

Historike/ Bayer Leverkusen fiton pas 120 vitesh titullin e parë në Bundesligë, thyen dominimin e Bayern Munich

Bayer Leverkusen është zyrtarisht kampioni i Bundesligës për sezonin 2023-24 edhe pse duhen pesë ndeshje deri në fundin e sezonit në elitën e futbollit gjerman. Pas 120 viteve nga krijimi i klubit (1904), “Aspirinat” shijojnë për herë të parë këtë trofe të lakmuar, duke shkruar historinë. Duhej Xabi Alonso në stol, Granit Xhaka në regji

Lexo më shumë
Futboll

E FRIKSHME/ Ndodhej në makinë së bashku me vjehrrin, Ferrari i Elseid Hysajt merr flakë

Frikë për mbrojtësin e kombëtares dhe familjen e tij. Elseid Hysaj ka përjetuar disa momente paniku, pasi makina e tij ka marrë flakë papritur. Shkodrani ishte së bashku me vjehrrin e tij në makinë, kur Ferrari ka shpërthyer në flakë, ndërsa bashkëshortja ishte jashtë automjetit 160 mijë eurosh. Për disa minuta kanë qëndruar të mbyllur

Lexo më shumë
Futboll Maqedoni

E trishtë/ Ndërron jetë Dashmir Beari

Ka ndërruar jetë trajneri i njohur i futbollit, Dashmir Beari. Beari ishte seleksionuesi i përfaqësueses U-17 të Maqedonisë. Lajmin për vdekjen e tij e kanë bërë të ditur në Facebook kolegë dhe miq të të ndjerit, duke shkruar se ikja e tij në amshim ka shokuar e pikëlluar opinionin e miqtë e shumtë që kishte.

Lexo më shumë
Botë Futboll

Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)

Liverpool mbrëmë ka organizuar iftar për tifozët që ishin duke agjëruar. Eventi special u mbajt në stadiumin “Anfield Road”, ku edhe jehoi ezani, i cili i njoftoi të pranishmit që agjërimi përfundoi për atë ditë. Të pranishëm sipas mediave britanike raportohet se ishin rreth 3 mijë tifozë të “The Reds”. Ky organizim ishte i pari

Lexo më shumë
Futboll

Florian Marku merr humbjen e parë, boksieri shqiptar mposhtet nga britaniku

Florian Marku është mposhtur sot përballë boksierit britanik, Chris Kongo. Boksieri shqiptar nuk ia doli që të triumfonte në arenën “O2”, në duelin që zhvillohej për titullin IBO Interkontinental Velter. Marku dominoi gjatë gjithë duelit, duke grushtuar që nga raundi i parë. Ndërsa Kongo luajti ‘pisët’ duke u lidhur te boksieri shqiptar, sa herë që

Lexo më shumë
Futboll

Pesë klube futbolli të Maqedonisë nën hetim për trukime të ndeshjeve

Pesë klube nga liga e parë e futbollit maqedonas dhe dy nga liga e dytë janë nën hetim për kurdisje ndeshjesh. Policia me mbështetjen e Prokurorisë Publike, ka hyrë në selinë e Federatës së Futbollit të Maqedonisë, me qëllim që të mbledhë më shumë informacione për klube dhe zyrtarë që dyshohen për trukime të ndeshjeve

Lexo më shumë
Futboll Lajme

Humbje dinjitoze që dhemb, Shqipëria mposhtet nga Suedia

Shqipëria mposhtet minimalisht nga Suedia në Stokholm. Kuqezinjtë humbën falë një goli të shënuar nga Nilsson në minutën e 62’. Humbe dinjitoze me një paraqitje të kënaqshme nga djemtë kuqezi. Raste, gol i anulluar dhe një penallti e dhënë për Armando Brojën ishin disa tema kryesore të sfidës. Shqipëria përmbyll kështu dy miqësoret e marsit

Lexo më shumë
Futboll

E trishtë, arresti kardiak i merr jetën futbollistit 24-vjeçar

Tragjedi për klubin e divizionit të parë në Bolivi, Real Santa Cruz. Futbollisti 24-vjeçar, Guillermo Denis Beltran, humbi jetën pas një arresti kardiak në stërvitje me skuadrën. Kolumbiani humbi ndjenjat dhe ra në tokë, teksa pavarësisht të gjithë përpjekjeve të stafit mjekësor, Beltran nuk ia doli dhe humbi jetën në klinikë. Kapiteni i Santa Cruz,

Lexo më shumë