21/06/2024
Lajme Maqedoni

VLEN kukull në duart e Kurtit, Baton Haxhiu bën deklaratën e fortë: Albini dëshiron faktor të dobët politik në Maqedoni që t’i menaxhojë, ata s’janë të aftë

Analisti Baton Haxhiu ka bërë deklaratën e fortë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dëshiron faktor të dobët politik në Maqedoninë e Veriut. Sipas Haxhiut për këtë arsye Kurti ka udhëhequr VLEN-in duke qenë se i sheh të dobët dhe të menaxhueshëm. Më tej ai shtoi se VLEN nuk janë të aftë për të bërë

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Sela porosi VLEN-it: Mosni vëllezër, mos u bëni kukulla të Mickoskit

Ziadin Sela tha se liderët e koalicionit VLEN të paketuar kanë shkuar në valixhen e Mickoskit dhe për këtë ai pati një porosi që siç tha, dëgjoni mesazhin e popullit dhe Frontit Europian. Sela tha se Fornti Europian është ëndrra e të gjithë komuniteteve të cilët jetojnë në Maqedoninë e Veriut “E keni parë Hristijan

Lexo më shumë
Maqedoni

E RËNDË në SHKUP/ Djali bën për spital babain 77-vjeçar, e godet me grushta

Sektori për Punë të Brendshme-Shkup njoftoi se gjatë ditës së djeshme 77-vjeçari ka raportuar në polici se është sulmuar fizikisht nga djali i tij 52 vjeçar. “Me datë 09.04.2024 në ora 11:30 në SPB Shkup, një 77 vjeçar ka raportuar se me datë 06.04.2024 rreth orës 15:00 është sulmuar fizikisht nga djali i tij S.K.(52)

Lexo më shumë
Maqedoni

Bajrami: Fronti Europian fiton bindshëm, më 8 maj merr 25 deputet

Ish ministri dhe deputeti i Partisë Demokratike Shqiptare, Xhelil Bajrami përmes një postimi në “Facebook”, ka vlerësuar se zgjedhjet e 8 majit bindshëm do ti fitojë Bashkimi Demokratik për Integrim që është edhe udhëheqëse e “Frontit Europian”. Pa u hamendur, ish zyrtari i lartë i Partisë Demokratike Shqiptare, që sot gjithashtu është pjesë e këtij

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

SKANDAL/ Banorët e Tetovës me “sytë nga Zoti”, s’ kanë marrë ende dëmshpërblimet e përmbytjeve

Mbi 160 pronarë shtëpish e dyqanesh nga Tetova që pësuam dëme të mëdha gjatë vërshimeve të para dy viteve, vazhdojnë edhe më tej të presin dëmshpërblimin nga Qeveria dhe komuna e Tetovës. Një ndër to është edhe Pajazit Kovaçi, i cili në punëtorinë e tij pati rreth 35.000 euro dëm. “Deri më tani asgjë s`është

Lexo më shumë
Maqedoni

Tim Shkupi në mbështetje të VLEN: Revolucioni që do të ç’ rrënjosë Islamin

Tim Shkupi i njohur për deklaratat e tij kontraverse ka dalur në perkrahje të koalicionit opozitar VLEN.Ai ka publikuar një foto në rrjetin social facebook ku thotë se është foto shpresëdhënëse se mund të ditohet koalicioni i perandorosë së unazave duke aluduar në Frontin Evropian. Ai në përshkrimin e fotos ka thënë revolucioni anti-islamik në

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Skandal: Adnan Azizi i “VLEN” sulm brutal ndaj TV Klan M dhe gazetarëve nga Kosova e Shqipëria!

Adnan Azizi, eksponent i lartë i Lëvizjes Besa dhe opozitës shqiptare VLEN, ka adresuar akuza të vrazhta dhe brutale ndaj emisionit Debat Plus të Ermal Pandurit, Televizionit Klan Maqedoni dhe opinionistëve dhe gazetarëve që morën pjesë në debatin e mbrëmshëm që erdhi si rezultat i bashkëpunimit midis udhëheqësit Ermal Panduri dhe televizionit Klan Maqedoni. Ai

Lexo më shumë
Shqipëri

Sot Sulltan Nevruzi, dita e shpresës dhe ringjalljes për bektashinjtë

Besimtarët bektashianë festojnë sot Ditën e Sulltan Nevruzit, ditëlindjen e të madhit Imam Aliu në Qabe, në të cilën sipas legjendës çdo gjë ringjallërohet, lind shpresa e ringjallja për njerëzimin. Ajo është një ditë e re, kur të gjithë shpresojnë për një të ardhme më të mirë. Dita e Sulltan Novruzit feston ditëlindjen e Imam

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Gjendje alarmante: Sipas IQAir Maqedonia, vendi i dytë më i ndotur në Evropë për vitin 2023

Pavarësisht përmirësimit në nivelet e ndotjes së ajrit, Sipas të dhënave të fundit nga IQAIR, Maqedonia ka regjistruar një pozicion të dytë në listën e vendeve më të ndotura në Evropë për vitin 2023. Gjatë këtij viti vendi ka shënuar një ulje të ndotjes me 0,4 mikrogramë për metër kub të grimcave PM2.5, duke arritur

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Në Tetovë nesër ndryshon regjimi i komunikacionit

Policia e Tetovës njoftoi se të dielën nga ora 09:00 deri në orën 17:00 do të ketë regjim të modifikuar të qarkullimit në qytet për shkak të shënimit të Ditës së NATO-s dhe katër viteve të anëtarësimit të plotë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Një manifestim i organizuar nga Ministria e Mbrojtjes do të

Lexo më shumë