20/04/2024

Rajon

Rajon

Rajon

Kosova anëtarësohet në KiE, “tërbohen” serbët, bllokojnë autobusat me shqiptarë

Mbi 300 qytetarë të Kosovës janë bllokuar në Serbi që nga mesnata ka bërë të ditur Zyra e Kosovës në Serbi. Sekretari i Zyrës Ndërlidhëse të Kosovës në Serbi  Fatmir Haxholli ka bërë të ditur se ky veprim vjen pas votës pro në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës. “Në hakmarrje dhe nervozizëm absurd ndaj

Lexo më shumë
Rajon

15-vjeçari denoncon babanë shqiptar për abuzim në Greqi, gruaja justifikon të shoqin: Pasi më dhunon, më thotë të dua.

Në moshën 9-vjeçare, ishte hera e parë që 15-vjeçari thirri policinë për të denoncuar babanë e tij dhunues, i cili e rrahu atë dhe nënën e tij në shtëpinë e tyre në Selanik. 50-vjeçari me origjinë shqiptare u arrestua mbrëmjen e së martës, pasi djali i tij 15-vjeçar thirri policinë. Në deklaratën e dhënë nga

Lexo më shumë
Rajon

E pazakontë: Babai nga Mali i Zi, nëna nga Veriu i Kosovës, i riu serb bën testin e ADN-së dhe del shqiptar

Testet e ADN-së janë bërë gjithnjë e më të arritshëm nga shumë njerëz në mbarë botën. Tashmë ato kryhen shpejt dhe me një çmim të arsyeshëm nga kompani të shumta ndërkombëtare. Por një trend i madh, është ai i kryerjes së testit të ADN-së për të zbuluar origjinën. Ndër ta nuk mungojnë as njerëz nga

Lexo më shumë
Rajon

DETAJE TRONDITËSË/ Vrasja e 2-vjeçares, autorët s’tregojnë vendin ku kanë hedhur trupin e vogëlushes

Zhdukja e 2-vjeçares, ngritja e autoriteteve në këmbë, kërkimet e shumta dhe në fund konfirmimi i vdekjes së saj kanë qenë kryefjala e lajmeve në Serbi, që kur Danka u zhduk teksa po luante në shtëpinë e gjyshit të saj 10 ditë më parë. Më herët dy persona ranë në pranga, të dy të moshës

Lexo më shumë
Rajon

HORROR/ Punonjësit e ujësjellësit tërhoqën zvarrë 2-vjeçaren, më pas e hodhën në kanal

Rasti i zhdukjes së dy vjeçares Danka Iliq , i cili tronditi Serbinë  dhe jo vetëm, ka përfunduar me një fund tragjik. Sipas mediave vendase mësohet se Danka e vogël, e cila u zhduk më 26 mars teksa po lunate para shtëpisë së saj në fshatin Bansko Polije në Serbinë verilindore është gjetur këtë të

Lexo më shumë
Rajon

Ish-kryeministrja e Serbisë merr postin e ri

Ish-kryeministrja dhe zyrtarja e Partisë Progresive Serbe (SNS) në pushtet, Ana Bërnabiç, është zgjedhur të mërkurën kryetare e Kuvendit të Serbisë. Nga 158 deputetë të pranishëm në sallë, 153 votuan pë, ndërsa pesë ishin kundër emërimit të saj. Ana Bërnabiç u propozua nga SNS-ja, një parti e cila, së bashku me partnerët e saj në

Lexo më shumë
Botë Lajme Rajon

Mali i Zi lejon ekstradimin e “mbretit” të kriptomonedhës

Gjykata e Apelit e Malit të Zi ka refuzuar sot ankesën e avokatëve mbrojtës të shtetasit koreano-jugor Do Kwon dhe ka konfirmuar vendimin e Gjykatës së Lartë, për ekstradimin e tij në vendin e origjinës. Do Kwon dhe partneri i tij i biznesit, Hon Chang Joon, u arrestuan në Mal të Zi më 23 mars

Lexo më shumë
Rajon

Nuk gjen qetësi toka në Bosnje, pas tërmetit të fortë shënohen 30 pasgoditje

Një tërmet i fortë është ndjerë në kufirin mes Malit të Zi dhe Bosnjës, teksa lëkundjet janë ndjerë edhe në disa qytete të Shqipërisë. Por pas tërmetit të fuqishëm duket se Bosnjë-Hercegovina dhe Mali i Zi duhet nuk po gjejnë qetësi nga pasgoditjet që vijnë si pasojë e tërmetit të fortë. Tërmeti i parë, u

Lexo më shumë
Kosovë Lajme Rajon

Pse ishte plagosur në vitin 2013-të boksieri nga Kosova që u vra në Gjermani?

Janë bërë të ditura detaje të reja rreth vrasjes së boksierit Besar Nimani. Ngjarja ndodhi në qytetin Bielefeld të Gjermanisë, mbrëmjen e së shtunës. Nimani, ishte plagosur në vitin 2013-të. Sipas gazetës gjermane Landes-Zeitung, ai ishte përfshirë në një shkëmbim zjarri, bëhej fjalë për betej për pushtet mes grupeve rivale në Bielefeld. Raportohet se në

Lexo më shumë
Lajme Rajon

U ekzekutua në Tivar në sy të motrës, shqiptari e dinte që do vritej, kishte zënë të dashur gruan e shokut

Mediat serbe kanë nxjerrë detaje të reja lidhur me ngjarjen e rëndë, të ndodhur ditën e djeshme ku  shqiptart Edmond Mustafa u ekzekutua  në qendër të Tivarit, shkruan news33.tv. Sipas kurir.rs, Mustafa u ekzekutua në sy të motrës së tij, pasi kishin konsumuar një kafe së bashku. Dyshohet se ai u vu në shënjestër për shkak

Lexo më shumë