21/06/2024
Botë Shqipëri

BBC: Shqiptarët shfrytëzohen si skllevër në Britani, detyrohen të lypin, shesin drogë dhe të prostituojnë

Më shumë se 15 raste të “skllavërisë moderne” regjistrohen në Oxfordshire çdo muaj, tregojnë shifrat, raporton BBC. Me raste të “skllavërisë moderne” raporti nënkupton ata që detyrohen të vjedhin, të lypin, të shesin drogë apo të shfrytëzohen për prostitucion. Mes rasteve, përfshihet edhe një bordello në një bujtinë ku turistët që qëndronin për disa kohë shfrytëzoheshin

Lexo më shumë
Lajme Shqipëri

Dalin pamjet e operacionit të shpëtimit të turistëve kroatë në Shqipëri, momenti kur efektivët gjejnë alpinisten e vdekur

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka publikuar pamjet e operacionit të kërkim shpëtimit në Majën e Jezercës, ku fatkeqësisht një prej alpinistëve kroatë humbi jetën nga rrëzimi, por u bë i mundir shpëtimi i tetë të tjerëve.

Lexo më shumë
Futboll Lajme

Humbje dinjitoze që dhemb, Shqipëria mposhtet nga Suedia

Shqipëria mposhtet minimalisht nga Suedia në Stokholm. Kuqezinjtë humbën falë një goli të shënuar nga Nilsson në minutën e 62’. Humbe dinjitoze me një paraqitje të kënaqshme nga djemtë kuqezi. Raste, gol i anulluar dhe një penallti e dhënë për Armando Brojën ishin disa tema kryesore të sfidës. Shqipëria përmbyll kështu dy miqësoret e marsit

Lexo më shumë
Shqipëri

Sot Sulltan Nevruzi, dita e shpresës dhe ringjalljes për bektashinjtë

Besimtarët bektashianë festojnë sot Ditën e Sulltan Nevruzit, ditëlindjen e të madhit Imam Aliu në Qabe, në të cilën sipas legjendës çdo gjë ringjallërohet, lind shpresa e ringjallja për njerëzimin. Ajo është një ditë e re, kur të gjithë shpresojnë për një të ardhme më të mirë. Dita e Sulltan Novruzit feston ditëlindjen e Imam

Lexo më shumë
Shqipëri

16 vjeçarja largohet nga shtëpia, babai shkon i alarmuar në polici: Ju lutem më gjeni vajzën

Një adoleshente nga Kanina rezulton se prej dy ditësh është larguar nga shtëpia prej datës 16 Mars dhe nuk është kthyer më, ndaj babai i saj ka shkruar i alarmuar për të bërë kallëzim në Policinë e Vlorës. “Në ambientet e Komisariatit të Policisë Vlorë është paraqitur shtetasi V. I., banues në fshatin Kaninë, i

Lexo më shumë
Shqipëri Uncategorized

Tjetër atentat në Shqipëri, qëllohet me armë zjarri një person

Një ngjarje ka ndodhur në Shkodër teksa është qëlluar me armë zjarri pistoletë në drejtim të shtetasit Gent Larushku i cili nuk është plagosur duke i shpëtuar plumbave. Ngjarja ndodhi rreth orës 17:30 në zonën e Vinotekës në njësinë Rrethina të bashkisë Shkodër. Shtetasi Gent Larushku pretendon se është qëlluar nga një person që po

Lexo më shumë
Lajme Shqipëri

Sot 16 vite nga TRAGJEDIA E GËRDECIT!

Më 15 mars të vitit 2008 Tirana do të lëkundej nga një shpërthim i fuqishëm i ndodhur vetëm pak kilometra larg, në fshatin e quajtur Gërdec. Një magazinë e kthyer në “fabrikë” për demontimin e armëve shpërtheu duke u marrë jetën të paktën 26 personave, ndërsa qindra të tjerë mbeten të plagosur. Shumë shtëpi u

Lexo më shumë
Lajme Shqipëri

Ky është i riu shqiptar që u ekzekutua në Angli, publikohet foto e autorit kur largohet nga ngjarja

Personi që shihni në foto është 27-vjeçari Bajram Luli, i riu që u ekzekutua mbrëmjen e së hënës në Londër. Sipas mediave vendase mësohet se i riu shqiptar, me origjinë nga Peqini, u gjet rreth orës 17:30 të së hënës i plagosur në automjetin e tij në perëndim të Londrës, në Sudbury Heights Avenue, Greenford.

Lexo më shumë
Rajon

Nuk gjen qetësi toka në Bosnje, pas tërmetit të fortë shënohen 30 pasgoditje

Një tërmet i fortë është ndjerë në kufirin mes Malit të Zi dhe Bosnjës, teksa lëkundjet janë ndjerë edhe në disa qytete të Shqipërisë. Por pas tërmetit të fuqishëm duket se Bosnjë-Hercegovina dhe Mali i Zi duhet nuk po gjejnë qetësi nga pasgoditjet që vijnë si pasojë e tërmetit të fortë. Tërmeti i parë, u

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Tërmeti i fuqishëm godet vendin fqinj, vijon me 30 paslëkundje, “shkundet” Shqipëria e Kosova,

Mali i Zi u trondit nga një tërmet 5.4 ballë rreth orës 04:06 të mëngjesit të sotëm. Sipas shefes së Departamentit për Analizë dhe Përpunim të të dhënave Sizmologjike, Milena Tomanoviç, tërmeti me magnitudë 5.4 ballë u pasua me 30 tërmete të mëvonshme nga 3.5 ballë në 1.15 ballë. Tomanoviç tha se ende nuk ka raportime nga

Lexo më shumë