21/06/2024
Lajme Maqedoni

BDI i jep besën veteranëve, publikohet LISTA e kandidatëve

Bashkimi Demokratik për Integrim ka publikuar disa nga bartësit e listave në të gjitha zonat zgjedhore ku garojnë shqiptarët në Maqedoni. Ajo që vihet re, partia e Ahmetit kësaj rradhe ka vendosur që ti jap besimin veteranëve apo gjeneratës më të moshuar për ti përfaqësuar qytetarët në Kuvendin e Maqedonisë. Këtu përjashtim bën mjeku Ilir

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Arrihet marrëveshja Ahmeti-Sela?! ASH-së i ofrohen 5 mandate të sigurta

Si duket kemi një marrëveshje mes BDI-së dhe Aleancës për Shqiptarët. Burime të TV21 tregojnë se tashmë ka një marrëveshje mes kreut të BDI-së Ali Ahmeti dhe atij të ASh-së Ziadin Sela për mandatet që do t’i merr ASh duke hyrë në listat zgjedhore të Frontit Europian. Siç mësohet, ASh-së i janë siguruar 5 mandate

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Partia e turqve i bashkëngjitet Frontit Europian, Bejxhan Iljas: Ali Ahmeti arkitekt i ardhmërisë së qytetarëve të këtij shteti

  Sot është nënshkruar marrëveshja mes PDT-së së Turqve dhe Frontit Europian me Ali Ahmetin. Frontit Europian sot ju bashkëngjit edhe Partia Demokratike Turke (TDP). Marrëveshja u nënshkrua në mes kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti dhe kryetari i TDP-së, Bejxhan Iljaz. Ahmeti tha se me marrëveshjen e Ohrit të gjithë komunitetet kanë fituar të drejtat

Lexo më shumë
Maqedoni

BDI denoncon: Qytetarët do të paguajnë katërfishin për mbeturinat!

FATURAT PËR MBETURINAT Qytetarët e Tetovës, tani e tutje, do të paguajnë katërfishin e asaj që kanë paguar për mbeturinat – thonë nga BDI-Dega e Tetovës. Sipas tyre, kjo dëshmohet nga faturat që kanë arritur nga kompania SauberMacher tek qytetarët. “Siç edhe mund të shihni, qytetarët që deri tani kanë paguar nga 300 denarë, tani

Lexo më shumë
Maqedoni

BDI: Opozita me skenar rus për trazira politike pas 8 majit

Bashkimi Demokratik për Integrim me shqetësim të madh po përcjell akuzat, shpifjet dhe fyerjet që opozita i bën kandidatit për president Bujar Osmani, si dhe ndaj kryeministrit Talat Xhaferit, ndërsa alarmon për skenar rus që synon trazira politike pas 8 majit. Të koordinuar bashkë me VMRO-DPMNE-në e Mickoskit dhe LEVICËN e Apasievit, si dhe në

Lexo më shumë
Maqedoni

BDI i kthehet “VLEN”: Akuzat për krizë janë porosi ruse, ne organizojmë zgjedhje të lira dhe demokratike

Bashkimi Demokratik për Integrim ka reaguar ndaj akuzave të koalicionit VLEN se BDI është e gatshme të shkaktojë krizë politike në vend. Më poshtë mund ta lexoni të plotë reagimin e BDI-së. Lufta hibride dhe shkaktimi i panikut te elektorati shqiptar sa vjen e shtohet edhe më shumë. Së fundmi, opozita shqiptare e koordinuar me

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Thaçi tani lartëson BDI-në, sulmon Taravarin: I rrejtshëm, flet serbisht

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi në emisionin “Politiko” poashtu ka tregur edhe për raportin të cilin ka me kryetarin e BDI-së Ali Ahmeti, Dikur si kundërshtar të fortë tashmë Thaçi ka raporte të mira me Ahmetin ai ka treguar se nuk janë ende bashkëpuntorë me BDI-në. Thaçi tutje për BDI- në dhe Ali

Lexo më shumë
Maqedoni

Bujar Osmani: Për ne dielli lind në Perëndim, dikush po harron kush janë miqtë e kush armiqtë tanë

Bashkimi Demokratik për Integrim në konventën e sotme me moton “JO RUSISË, PO EUROPËS”, promovoi Bujar Osmanin si kandidatin e tyre për president të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Në sallën ku u mbajt konventa kishte të pranishëm shumë simpatizantë, antarë e përfaqësues të Bashkimit Demokratik për Integrim. Kryeministri teknik Talat Xhaferi në konventën për

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Grubi i dërgon mesazh opozitës: Zanin mos ta ni! SHUJ!

Përmes një video përmbledhëse nga tubimi promovues kandidatit për president nga Bashkimi Demokratik për Integrim, Bujar Osmanit, zëvendëskryeministri Artan Grubi ka ironizuar me opozitën shqiptare. Grubi ne videon e publikuar teksa dëgjohet kënga “Zanin mos ta ni”, shkruan se u dha mesazhi për “derivatet jo-kreativ dhe rusofilët”. Postimi original nga faqja e tij në Facebook:

Lexo më shumë
Maqedoni

Taravari: ASH do bëjë koalicion me BDI-në

Ish-kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, ka deklaruar se Ziadin Sela do të shkojë me BDI në zgjedhje. Sipas ish-kryetarit kjo marrëveshje mes Selës dhe BDI-së, do të bëhet publike javën e ardhdhme. “Veprimet që i bëjnë fraksioni i ASH-së tashmë është shumë afër BDI-së, shpresoj që javën e ardhshme ta bëjnë publike dhe

Lexo më shumë