20/04/2024

Kosovë

Kosovë

Kosovë Lajme

Valviti flamurin shqiptar në dritare, Vuçiç shkarkon kryetarin e komunës së Preshevës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka shkarkuar kryetarin shqiptar në komunën e Preshevës, Shqiprim Arifi. Ky lajm është bërë me dije nga vetë Arifi përmes një postimi në “Facebook”, duke theksuar se shkarkimi i tij ka ardhur nga “pushteti autoritar i Beogradit”.  Ai ka thënë se ky regjim tashmë ka instaluar një organ të përkohshëm

Lexo më shumë
Kosovë

Mehmetaj akuzon ashpër Kurtin: Ishte kundër pavarësisë, njëjtë si Serbia

Gazetari Lirim Mehmetaj e ka akuzuar ashpër kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, duke thënë se njëjtë sikurse Serbia, edhe ai në vitin 2008 ishte kundër shpalljes së pavarësisë së Kosovës. “Ky person ka qenë kundër pavarësisë së Kosovës në 2008, njëjtë si Serbia, është e rëndësishme kjo”, tha Mehmetaj në “Debat Plus”. Moderatori i emisionit

Lexo më shumë
Kosovë

Të bllokuar prej mesantës në kufi nga autoritetet serbe, lirohen 12 autobusët me 300 qytetarët nga Kosova

Pas shumë orësh në pritje, autoritetet kufitare serbe kanë liruar 300 udhëtarët kosovarë dhe 12 autobusët janë nisur drejt Kosovës. Prej mesantës, autoritetet kufitare serbe në kufijtë mes Serbisë dhe Kroacisë në Batrovc dhe Horgosh nuk lejonin kalimin e autobusëve me targat dhe shtetas të Kosovës. Ky veprim i autoritetetve serbe ka ardhur në shenjë

Lexo më shumë
Kosovë

Kosovarët të bllokuar prej disa orësh në kufirin Kroaci-Serbi, një person humb ndjenjat

Disa qindra qytetarë prej disa orësh vijojnë të jenë të bllokuar në Serbi, në pikë kufitare me Kroacinë. Më herët sekretari i Zyrës Ndërlidhëse të Kosovës në Serbi, Fatmir Haxholli tha se kjo gjë ka ndodhur në shenjë hakmarrjeje ndaj votimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës për anëtarësimin e Kosovës në këtë institucion.

Lexo më shumë
Kosovë

Kosova apel qytetarëve: Shmangni me çdo kusht kalimin në Serbi

Autoritetet në Kosovë u kanë bërë thirrje qytetarëve që janë duke udhëtuar që të shmangin “me çdo kusht” kalimin nëpër territorin e Serbisë. Kjo thirrje, sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës dhe Ministrisë së Punëve të Brendshme bëhet “pas situatës së krijuar në pikat kufitare në Serbi dhe ndaljes arbitrare të qytetarëve të

Lexo më shumë
Kosovë

I biri i vrau nusen, vdes nëna e autorit të vrasjes makabër në Pejë

Edmond Lajqi nga Peja vrau gruan e tij me armë zjarri. Një ditë pas kësaj ngjarje të rëndë ka ndërruar jetë e ëma e dorasit, Zyrafete Lajqi. Kështu bëjnë me dije burime të Insajderit. Ndaj Edmond Lajqit është caktuar masa e paraburgimit prej 1 muaj. Motivet e vrasjes nuk janë zbardhur ende.

Lexo më shumë
Kosovë Lajme

Lajm i madh nga Strasburgu, Asambleja i thotë po anëtarësimit të Kosovës në KiE

Asambleja Parlamentare ka votuar PRO që Kosova të avancojë edhe më tej drejt anëtarësimit në Këshillin e Europës. Shumica e deputetëve prezentë në Asamblenë Parlamentare u shprehën dhe votuan pro Kosovës, ndërsa Serbia ishte e pafuqishme ta pengonte këtë. Paraprakisht, Asambleja i hodhi poshtë me rend amandamentet e propozuara nga Serbia. Më herët gjatë ditës,

Lexo më shumë
Kosovë Lajme

“Pse ta mori jetën Edi që aq shumë e mbrojte dhe e dashte”, shkrimi rrëqethës i familjares të gruas që u vra sot në Kosovë

Gjyljeta Ukelli u vra mëngjesin e kësaj të marte nga bashkëshorti i saj Edmon Lajqi. Ngjarja e rëndë ndodhi në qytetin e Pejës, në shtëpinë e çiftit të bashkëshortëve. Për vdekjen e saj së fundmi ka reaguar edhe një prej familjarëve. Me shpirtin e “copëtuar” nga kjo tragjedi, Dardane Balaj, shkruan se Gjyljeta Ukelli ishte

Lexo më shumë
Kosovë

“E vrava” kjo është gruaja që iu pre jeta në mes nga dora e bashkëshortit, momenti kur ai telefonon policinë

Një tjetër ngjarje e rëndë tronditi ditën e sotme Kosovën, ku sërish një grua u flijua nga bashkëshorti i saj. Pas vrasjes së 21-vjeçares Erona Cokli, nga ish-bashkëshorti i saj 36-vjeçar, Valon Aliu, një tjetër gruaje në Pejë i është ndërprerë jeta në mes nga dora e partnerit. Edmond Lajqi ekzekutoi mëngjesin e sotëm Gjyljeta

Lexo më shumë
Kosovë

Tjetër tragjedi në Kosovë, bashkëshorti vret gruan

Është vrarë një grua në Pejë, sot. Dorasi dyshohet të jetë bashkëshorti i saj. Rastin për Express e ka konfirmuar zëdhënësi i prokurorisë në Pejë, Shkodran Nikçi. “Kryeprokurorit dhje Prokurori i krimeve të rënda së bashku me të gjitha njësitet policore relevante janë në vendin e ngjarjes ku dyshohet se bashkëshorti e ka vrarë gruan

Lexo më shumë