19/04/2024
Receta

Qofte me djathë dhe sallam

  PERBERESIT:

  1 kg sallam

  4 gota djathë Cheddar (të copëtuar)

  3 gota pluhur pjekës (i përzier, miell, pudër pjekjeje dhe kripë)

  PERGATITJA:

  Për këtë recetë është e rëndësishme që si fillim furra të jetë e ndezur ne 200 grade. Në një tas mesatar, përziejmë miellin, pudrën e pjekjes, kripën derisa të krijohet brumi më pas sallamin dhe djathin.I përziejmë së bashku dhe i japim përzierjes format e topave në madhësinë e arrës.I vendisim topat në një letër kuzhine, njëri pas tjetrit. I pjekim për 12 deri në 15 minuta. I shërbejmë të nxehta.