22/05/2024
Futboll

Historia prekëse e portierit 19-vjeçar që kujdeset për vëllanë dhe motrën pas vdekjes së prindërve

  Ditën e sotme,në Kili do të luhet derbi i përjetshëm, El Clasico mes Colo-Colos dhe Universidad. Në këtë duel për miqtë, 19-vjeçari Thomas Gillier, do të qëndrojë mes shtyllave, i shoqëruar nga një histori shumë tragjike familjare.

  Bëhet fjalë për një djalë që humbi të dy prindërit brenda vetëm shtatë muajve dhe që tani kujdeset për motrën dhe vëllanë e vogël.

  Nëna e Thomas, Claudia Correa Bilbao, një artiste shumë e respektuar humbi jetën janarin e kaluar pas një beteje të gjatë me sëmundjen.

  Vetëm shtatë muaj më parë, babai i Thomas ishte ndarë nga jeta, pasi kishte pësuar një arrest kardiak gjatë pushimeve në vendlindje.

  Ai ka lindur në Francë dhe Thomas është gjithashtu, i lidhur fort me këtë vend evropian.

  “Si të qëndroj i fortë? Nuk është e vështirë për mua. Përqendrohem në çështjet mbi të cilat mund t’i zgjidh. Nëse klubi më beson mua, kjo është shumë mirë, por gjëja më e rëndësishme është që unë të kem besim në veten time dhe në aftësitë e mia. E gjithë kjo është rezultat i punës së planifikuar. Sot do të debutoj në derbi, por për mua do të jetë vetëm një lojë tjetër. Jam shumë i qetë sepse e di që jam stërvitur shumë mirë”, tha Gillier.

  “Eksperiencat nuk janë vetëm vitet që keni kaluar në botë. Kjo varet gjithashtu nga ajo që keni përjetuar dhe çfarë keni mësuar nga përvojat e njerëzve të tjerë. Thomas është një djalë i fokusuar që di të mësojë nga shembujt e të tjerëve, ai është i mençur dhe shumë i pjekur. Ai kaloi shumë dhe u rrit herët. Ndoshta kjo është arsyeja pse ai tashmë duket kaq i pjekur edhe kur kalon mes shtyllave”, tha trajneri i Club Universidad.

  Gillier do të debutojë sot në derbi, për shkak të një dëmtimi të portierit të parë Sebastian Perez, teksa ka bërë gjashtë paraqitje këtë sezon.