20/04/2024
Botë

E trishte/ Ndërron jetë aktori i njohur

    Aktori i “Star Wars”, Michael Culver, ka vdekur në moshën 85-vjeçare.

    Ai luajti kapitenin Lorth Needa në filmin e vitit 1980, “The Empire Strikes Back” dhe më vonë luajti në filmat si “A Passage to India”. Agjentët e tij konfirmuan vdekjen në një deklaratë, duke thënë: “Jemi shumë të pikëlluar që konfirmojmë vdekjen e mikut tonë Michael Culver”

    “Një karrierë që përfshin mbi 50 vjet me role të shquara në Sherlock Holmes, A Passage to India, Secret Army dhe sigurisht një nga skenat më të paharrueshme të vdekjes në ekskluzivitetin e Star Wars”, thuhet më tej.

    “Michael hoqi dorë kryesisht nga aktrimi në fillim të viteve 2000 për të përqendruar përpjekjet e tij në aktivizmin e tij politik”.