20/06/2024
Botë

TRAGJEDI/ Rrëshqitjet e dheut, 19 të vdekur dhe 2 të zhdukur

Foto ilustruese

    Të paktën 19 persona janë gjetur të vdekur dhe 2 të tjerë janë zhdukur pas një rrëshqitjeje dheu në Indonezinë qendrore.

    Të vdekurit dhe dy të mbijetuarit u evakuuan nga dy fshatra të goditur nga rrëshqitja e dheut në regjencën Tana Toraja, provincën Sulawesi Jugor të shtunën në mbrëmje, tha kreu i agjencisë lokale të fatkeqësive, Sulaiman Malia.

    “Ka pasur 19 viktima, me 4 vdekje në Makale të Jugut dhe 15 të tjerë në fshatrat Makale. Aktualisht, ne jemi ende në kërkim për viktima të tjera,” tha ai.