19/04/2024
Maqedoni

7 kandidatë në garën për president të Maqedonisë së Veriut

Shtatë kandidatë do të garojnë në zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut që do të mbahen më 24 prill. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) ka bërë të ditur se deri në premten në mesnatë, shtatë nga njëmbëdhjetë kandidatët e paraqitur kanë arritur të mbledhin nga 10.000 nënshkrime, sa janë të nevojshme për të marrë pjesë

Lexo më shumë
Maqedoni

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

Pasi LSDM sonte zyrtarizoi mbështetjen për Stevo Pendarovskin për kandidaturën e tij për mandatin e dytë presidencial, ky i fundit në fjalimin e tij në kongresin e partisë tha se pret fitore të dyfishtë. “Vlerësimi im është se jo vetëm në zgjedhjet presidenciale, por edhe në zgjedhjet parlamentare do ketë fitore dhe se, LSDM dhe

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Marrëdhënie të krisura me Kurtin? Talat Xhaferi tregon arsyen se pse s’ka shkuar në Kosovë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, është pyetur ditën e sotme në Tiranë lidhur me marrëdhëniet me Kosovën dhe arsyen se pse ai nuk e ka vizituar ende këtë shtet, shkruan news33.tv. Xhaferi u përgjigjet duke thënë se “në dasmë shkohet me ftesë”, mirëpo më pas e sqaroi këtë deklaratë të papritur duke thënë

Lexo më shumë
Botë Lajme

Ky është “hija” i Zelenskyt, shoku i fëmijërisë që e shoqëron kudo

Nën masa të rrepte sigurisë, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, zhvilloi vizitën e tij në Tiranë, ku që prej mbrëmjes së djeshme deri ditën e sotme, rreth orës 20:18 ndodhej në tokën shqiptare. Nga 24 shkurtit i vitit 2022, kur presidenti i Rusisë, Vladimir Putin filloi të sulmojë Ukrainën, lideri ukrainas ka mbrojtje speciale. Për

Lexo më shumë
Lajme Shqipëri

Ja çfarë konsumoi për drekë Volodymyr Zelensky, vera shqiptare i pëlqeu shumë

Pas përfundimit të Samitit Ukrainë-Europë Juglindore në Tiranë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, kryeministri Edi Rama, presidentja Vjosa Osmani dhe liderët e tjerë që ishin të pranishëm sot në Pallatin e Kongreseve drekuan në restorantin e njohur në kryeqytet “Padam”. Shefi i restorantit, Fundim Gjepali, ka treguar se çfarë iu serviri liderëve, duke bërë me dije

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Bujar Osmani kryeson si kandidati për President me më shumë nënshkrime, lë shumë mbrapa Taravarin

Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ), deri dje kanë nënshkruar gjithsej 24.830 qytetarë për kandidatët për president në zgjedhjet e 24 majit. Kryeson kandidati për president i BDI-së. Bujar Osmani, është më afër 10 mijë nënshkrimeve të nevojshme për kandidim në zgjedhjet presidenciale. Sipas të dhënave të KSHZ-së,

Lexo më shumë