13/04/2024
Kosovë Lajme

Vuçiç kërcënon publikisht Kosovën, PAMJET: Njësi të ushtrisë serbe shfaqen në kufi

Kryeministri Albin Kurti ka ndarë disa pamje ajrore të siguruara nga inteligjenca e Kosovës, të cilat tregojnë sipas tij njësi të ushtrisë serbe duke kryer stërvitje të rregullta pranë kufirit, me qëllim nxitjen e provokimeve. Sipas tij, këto lëvizje vijnë ditë pasi presidenti Aleksandër Vuçiç kërcënoi publikisht Kosovën me frazën “Serbia do të presë momentin

Lexo më shumë
Botë Kosovë Lajme

Presidenti serb uron Vladimir Putin për fitoren në zgjedhje, i përmend edhe Kosovën

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç e ka uruar homologun e tij rus, Vladimir Putin për fitoren në zgjedhjet presidenciale. Vuçiç ka thënë të martën se letrën e urimit për Putinin ia ka dorëzuar ambasadorit rus në Beograd, Alexander Bocan Harchenko. “Në të, përveç që ia kam uruar fitoren, ia kam sqaruar edhe peshën e situatës me të

Lexo më shumë
Kosovë

Bashkëshorti i Vjosa Osmanit shpërthen keq ndaj Vuçiçit

Bashkëshorti i presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, Prindon Sadriu, ka bërë deklarata të forta në drejtim kreut të shtetit serb, Aleksandër Vuçiç, duke e cilësuar analfabet dhe propagandist të Kasapit të Ballkanit. Në një postim në profilin e tij në “X”, Sadriu shkruan: “Një kryetar shteti analfabet, dikur një mjet propagande për kasapin

Lexo më shumë
Rajon

I pakënaqur me deklaratën e Escobar, Gjilas: Vuçiq i ka vjedhur zgjedhjet, askush nuk mund t’ia japë edhe një mandat të ri

Kryetari i Partisë për Liri dhe Drejtësi (PSS) në Serbi, Dragan Gjilas, ka reaguar ndaj deklaratës së emisarit të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, lidhur me sugjerimin e tij që pushteti në Serbi, deri në zgjedhjet e ardhshme, të zbatojë rekomandimet e ODIHR-it. Gjilas ka thënë se Aleksandar Vuçiq i ka vjedhur zgjedhjet e

Lexo më shumë