22/07/2024
Botë

Princesha Kate Middleton diagnostikohet me kancer

  Kate Middleton, Princesha e Uellsit, është diagnostikuar me kancer dhe ka filluar kimioterapinë. Lajmi është bërë i ditur sot me anë të një video-mesazhi, në të cilën ajo i përshkroi dy muajt e fundit si “jashtëzakonisht të vështira për të gjithë familjen”.

  Diagnoza e saj pason atë të mbretit Charles III, i cili po ashtu është me kancer.  Ashtu si mbreti, Kate, 42 vjeç, nuk specifikoi se çfarë lloj kanceri ka, por i kërkoi publikut dhe mediave të lajmeve të respektojnë dëshirën e saj për privatësi.

  Shpresojmë se do ta kuptoni se si familje, tani na duhet pak kohë, hapësirë ​​dhe privatësi derisa të përfundoj trajtimin tim”, tha Kate, e cila është gruaja e Princit William.

  Kjo sigurisht që erdhi si një tronditje e madhe. William dhe unë kemi bërë gjithçka që mundemi për ta përpunuar dhe menaxhuar këtë privatisht për hir të familjes sonë të re. Siç mund ta imagjinoni, kjo ka marrë kohë,” shtoi ajo.

  Kjo e zhyt familjen mbretërore britanike në një periudhë pasigurie edhe më të thellë, me monarkun 75-vjeçar dhe nusen e tij, gruan e djalit dhe trashëgimtarit të tij të madh dhe nënën e Princit George, i dyti në vijë më fron, përballë problemeve të rënda shëndetësore.

  Në deklaratën e saj, Kate tha se në kohën kur u krye operacioni i saj, mjekët besonin se gjendja e saj ishte jo kanceroze. Operacioni ishte i suksesshëm, por në analizat e mëtejshme, mjeku gjeti prova të kancerit dhe ata rekomanduan kimioterapi, të cilën ajo tha se e kishte filluar së fundmi.

  “Më është dashur kohë për t’u rikuperuar nga një operacion i madh në mënyrë që të filloj trajtimin tim,” tha Kate në video. “Por, më e rëndësishmja, na është dashur kohë për t’u shpjeguar gjithçka George, Charlotte dhe Louis në një mënyrë që është e përshtatshme për ta dhe për t’i siguruar ata se do të jem mirë.”