22/07/2024
Botë Lajme

Sulm terrorist në Moskë, të paktën 40 të vdekur dhe 100 të plagosur

    Tre persona të armatosur kanë hapur zjarr brenda sallës së koncerteve Crocus City Hall në rajonin e Moskës. Deri më tani janë shënuar 40 viktima dhe rreth 100 të plagosur.

    Tre persona të maskuar kanë hyrë në katin e parë të bashkisë së qytetit Crocus dhe hapën zjarr me armë automatike. Ata hodhën një granatë ose një bombë ndezëse, e cila ndezi një zjarr në sallën e koncerteve. Një shtëllungë e madhe tymi i zi u pa që dilte nga ndërtesa e djegur, e cila dukej e përfshirë nga flakët, sipas pamjeve video nga vendi i ngjarjes. Rreth 100 njerëz u evakuuan nga ndërtesa nga zjarrfikësit, ” raportoi RIA Novosti.

    Sipas Drejtorisë kryesore të Ministrisë së Situatave të Emergjencave të Federatës Ruse, ekipet e shpëtimit po punojnë ende për të larguar njerëzit nga çatia.

    Më shumë se 50 ekipe të ambulancës u dërguan në Krasnogorsk, për të ofruar kujdes mjekësor për të gjithë ata që kanë nevojë. Kryebashkiaku i Moskës Sergei Sobyanin e quajti incidentin një “tragjedi të tmerrshme”.

    Sot një tragjedi e tmerrshme ndodhi në qendrën e qytetit Crocus. Ngushëllimet e mia për të dashurit e viktimave. Unë dhashë urdhra për të ofruar të gjithë ndihmën e nevojshme për të gjithë ata që pësuan gjatë incidentit,“tha Sobyanin në një deklaratë.