20/04/2024
Botë

Nga vajza e përsosur në një vrasëse! Nata e tmerrshme ku 24-vjeçarja organizoi ekzekutimin e prindërve të saj

  Natën e 8 nëntorit 2010, u bë një thirrje në polici nga një shtëpi ne Ontario të Kanadasë. Telefonuesja, një vajzë e re me emrin Jennifer Pan , u tha oficerëve se ishte në shtëpi me prindërit e saj kur njerëz të armatosur hynë në shtëpi dhe kërkuan para.

  Gruaja e re tha se sulmuesit e lidhën atë, qëlluan të dy prindërit e saj dhe u larguan. Ndërsa Jennifer iu lut oficerit të dërgonte ndihmë, babai i saj, Huei Hann, mund të dëgjohej duke bërtitur për ndihmë në sfond. Nëna e saj, Bich Ha, vdiq menjëherë.

  Por ajo që ndodhi në të vërtetë atë natë i tronditi të gjithë.

  Në fillim, Pans duket se janë viktima aksidentale të një grabitje vdekjeprurëse në lagjen e tyre të qetë të banimit. Por ndërsa dolën më shumë detaje, u bë e qartë se Jennifer dinte më shumë për atë që ndodhi atë natë. ” What Jennifer Did “, një dokumentar i ri nga Jenny Popplewell (Vrasja Amerikane: Familja Next Door) që shfaqet premierë në Netflix më 10 Prill, kujton atë natë të tmerrshme, duke u mbështetur në pamjet nga intervistat e policisë dhe intervistat e reja me detektivë dhe miq të familjes, për t’iu afruar të vërtetës.

  “Ishin fanatikë me mua, nuk më linin të bëja asgjë”

  Siç bëhet e ditur më vonë, prindërit e Jennifer-it kishin pritshmëri jashtëzakonisht të mëdha prej saj. Ajo u detyrua të merrte mësime për piano në moshën katër vjeçare si dhe mësime për patinazh artistik, ku ushtronte shumicën e ditëve të javës. Prindërit e shtynë atë në sport sepse kishin shpresa që ajo të bëhej patinatore olimpike, derisa ajo çau një ligament në gju.

  Jennifer ndoqi shkollën e mesme katolike Mary Ward, ku i binte flautit në grupin e shkollës dhe prindërit e saj monitoruan aktivitetet e saj jashtëshkollore shumë nga afër. Asnjëherë nuk u lejua të dilte kur ishte në shkollë të mesme apo të ndiqte një kërcim, nga frika se këto aktivitete do ta largonin nga detyrimet e saj akademike. E reja gjithashtu nuk lejohej të merrte pjesë në ndonjë festë dhe në moshën 22-vjeçare nuk kishte shkuar kurrë në një klub, nuk kishte pirë kurrë pije, nuk kishte vizituar kurrë shtëpinë e një shoqeje ose kishte shkuar me pushime pa familjen e saj.

  Çfarë bëri Jennifer?

  Në kohën e krimit, Jennifer jetonte në të njëjtën shtëpi me prindërit e saj. Për 10 vjet, ajo shmangu zhgënjimin e tyre duke i gënjyer për arritjet e saj, duke përfshirë pranimin në kolegj. Ajo u tha prindërve se po studionte për t’u bërë farmaciste dhe madje falsifikoi një diplomë. Një mik i saj nga shkolla e mesme, Daniel Wong , ishte një tregtar droge dhe kishte një precedent penal. Të dy u takuan, por prindërit e saj nuk e miratuan kurrë lidhjen e tyre dhe kur zbuluan se Jennifer kishte gënjyer për ndjekjen e kolegjit, ata u tërbuan dhe e ndaluan atë të kalonte kohë me Wong.

  E zemëruar nga kufizimet e prindërve të saj dhe me shpresën për të trashëguar një pasuri prej 500,000 dollarësh dhe për t’u çliruar nga prindërit e saj shtypës, Pan më në fund ndërmerr veprime drastike dhe tronditëse, duke i kërkuar Wong-ut ta ndihmojë atë të organizojë një plan për të vrarë prindërit e saj. Vrasja do të dukej si një grabitje e shkuar keq, ku ajo do luajte rolin e dëshmitares së pafuqishme. Tre vrasës (David Mylvaganam, Lenford Crawford dhe Eric Carty) hynë në shtëpinë e Pan, qëlluan për vdekje Bich Ha dhe plagosën rëndë Huei Hann.

  Hetuesit e policisë kuptuan se Jennifer kishte sajuar një rrjet gënjeshtrash. Nëna e saj vdiq, ndërsa babai i saj kur doli nga koma, i tha policisë se vajza e tij dukej se i njihte njerëzit që hynë në shtëpinë e tyre.

  Në intervistën e saj të tretë me policinë lokale, Jennifer më në fund rrëfeu se i kishte punësuar vrasësit dhe se kishte lënë shtëpinë e saj të hapur. Dhjetë muaj më parë, ajo i kishte kërkuar një të njohuri tjetër që të vriste prindërit e saj.

  Huei Hann Pan dëshmoi në gjyqin e vitit 2014, në të cilin Jennifer u dënua me burgim të përjetshëm me mundësinë e lirimit me kusht pas 25 vitesh. Wong, Mylvaganam dhe Crawford gjithashtu u dënuan dhe morën të njëjtin dënim dhe mundësinë e provës. Çështja e Carty-t u hodh poshtë si gjyq, por në dhjetor 2015 ai u dënua me 18 vjet burg pasi u deklarua fajtor për komplot për të kryer vrasje, me mundësinë e lirimit me kusht pas nëntë vjetësh. Ai vdiq në burg në vitin 2018.

  Jennifer u urdhërua nga gjykata që të mos kishte më kontakte me familjen e saj. Aktualisht ajo ndodhet në burg, megjithëse vazhdon të këmbëngulë për pafajësinë e saj