20/06/2024
Botë

Kush është kuzhinieri që mund të ndryshojë historinë e luftës në Gaza?

  Po sikur, aty ku as presidenti Amerikan, as sekretari i tij i shtetit, as kreu i CIA-s, as “shenjtëria” e Pentagonit nuk munden, një kuzhinier i madh të mundet? Po sikur në vend të Joe Biden, të ishte José Andrés ai që do të bindte/detyronte Izraelin të ndryshonte rrjedhën e luftës në Gaza?

  Pyetja mund të duket provokuese, në mes të një konflikti shkatërrues që në 6 muaj ka shkaktuar rreth 35 mijë viktima, gati 33 mijë palestinezë dhe gati dy mijë izraelitë. Megjithatë, nuk mungojnë vëzhguesit e bindur se zemërimi i shkaktuar nga masakra ndaj punonjësve të OJQ-së World Central Kitchen, e kryer nga forcat izraelite të martën, është një pikë kthese në këtë luftë. Sigurisht që nuk është “aksidenti” i parë që përfshin punëtorët humanitarë në Rripin e Gazës – Amira Hass, në Haaretz , thekson se qindra kanë vdekur tashmë, “por ata ishin palestinezë dhe bota nuk i vërente”, por ky i së martës është ai që duket se ka tronditur më shumë Amerikën, kryeqytetin dhe liderin e saj.

  Në muajt e fundit sigurisht që nuk kanë munguar reagimet që dënojnë sjelljen izraelite nga ana e Biden, por toni me të cilin ai komentoi masakrën e pashpjegueshme që goditi stafin e WCK nuk ishte aspak e zakonshme.

  Jam i indinjuar dhe i zemëruar“, tha presidenti amerikan në një deklaratë, duke nënvizuar se “ky nuk është një incident i izoluar” dhe duke thënë se “Izraeli nuk ka bërë mjaftueshëm për të mbrojtur punonjësit humanitarë që përpiqen dëshpërimisht të ofrojnë ndihma shumë të nevojshme për civilët“.

  Kush është kuzhinieri që mund të ndryshojë

  Pse vdekja e Saifeddin Issam Ayad Abutaha, John Chapman, Jacob Flickinger, Zomi Frankcom, James Henderson, James Kirby dhe Damian Sobol ndikoi kaq shumë në Uashington – e shpjegoi mirë R. David Harden, një operator që njeh në mënyrë të përsosur botën e bashkëpunimit ndërkombëtar (ai ka punuar atje prej vitesh) dhe kryeqyteti amerikan është shtëpia e tij.

  WCK gëzon kredite të pashoqe sociale në Uashington. José Andrés, kuzhinieri dhe sipërmarrësi i famshëm që e themeloi atë, është shumë i dashur në Uashington. Të gjithë në komunitetin e politikës së jashtme, qoftë në Shtëpinë e Bardhë, Departamentin e Shtetit, Agjencinë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar apo grupet e mendimit, kanë darkuar në Zaytinya, Jaleo, Minibar apo restorante të tjera që zotëron José Andrés. Për ata që nuk janë nga Uashingtoni, është e vështirë të nënvlerësojnë popullaritetin e shefit Andrés dhe lidhjen e tij me kulturën e Uashingtonit dhe strukturën politike”.

  Për ata që nuk janë ekspertë të të famshmëve të kuzhinës, është e dobishme të shpjegojmë se kush është José Andrés.

  Me pak fjalë, ai është një gjeni i gatimit, komunikimit dhe marrëdhënieve shoqërore, si dhe një person madhështor, një filantrop i vërtetë si “tapas” që ai gatuan.

  I lindur në Asturias dhe i rritur në Barcelonë, ai zbarkoi në Nju Jork në moshën 20 vjeçare në vitin 1990 me 50 dollarë në xhep, u transferua në Uashington tre vjet më vonë dhe ndërtoi një perandori, duke eksportuar kultin e mini-gatimeve iberike në SHBA.

  Por mbi të gjitha, ai arriti të ndërthurë suksesin profesional me protagonizmin e jashtëzakonshëm shoqëror. Në vend që të mbyllej në kuzhinën e tij, ai e bëri kuzhinën e tij një qendër humanitare dhe e eksportoi atë në botë. WCK-në e themeloi në vitin 2010, i impresionuar nga tërmeti shkatërrues në Haiti. Që atëherë, nuk ka asnjë katastrofë natyrore, krizë humanitare apo konflikt që nuk e ka parë organizatën e tij të ndihmojë popullsinë civile viktimë të fatkeqësive, në mënyrën më të dobishme: duke i ushqyer ato.