11/07/2024
Kosovë Shqipëri

Deputetja shqiptare fiton për herë të tretë betejën me kancerin

Ditën e hënë aktorja Adriana Matoshi ndau në rrjetet sociale lajmin e hidhur se po përballet me një tjetër sëmundje. Ajo tha se për këtë arsye duhet t’i nënshtrohet një  ndërhyrjeje kirurgjikale. Edhe pse nuk ndau shumë detaje të tjera aktorja kërkoi lutjet e e fansave të saj që të rikthehet shëndosh e mirë. Mirëpo,

Lexo më shumë
ShowBiz

Adriana Matoshit i rikthehet sërish kanceri

Deputetja e Kosovës, Adriana Matoshi duket se sërish po përballet me probleme shëndetësore. Lajmin e ka bërë vetë me dije Matoshi me anë të një postimi në rrjetet sociale. Ajo është shprehur se po përballet me një sëmundje të re dhe se do i nënshtrohet një tjetër ndërhyrje kirurgjikale.  Matoshi njofton se do të largohet

Lexo më shumë
Botë

Shkencëtarët japin lajmin e mirë: Mund të kemi një kurë për kancerin para 2030-ës

Covid-19 ka përshpejtuar në mënyrë të papritur kërkimin në teknologjinë mRNA, e cila para pandemisë po studiohej edhe në fushën e trajtimeve antitumorale. Duke pasur parasysh suksesin e vaksinave kundër Covid, tani po flasim për aplikimet e mundshme të saj në trajtimin e melanomave, tumoreve të zorrëve dhe llojeve të tjera. Në një intervistë çifti

Lexo më shumë
Femina Lajme

Muaji sensibilizues kundër Kancerit Kolorektal, çfarë është tumori i zorrës së trashë

Marsi kudo në botë është muaj sensibilizimi kundër Kancerit Kolorektal apo tumorit të zorrës së trashë. Për të 15 vit radhazi Spitali Amerikan i bashkohet Colorectal Cancer Alliance,  në një fushatë sensibilizuese, informuese, ndërgjegjësuese, diagnostikuese për të përcjellë informacionin e duhur në popullatë për  moshat e rrezikuara, në mënyrë që sëmundja të diagnostikohet në kohë të

Lexo më shumë