13/04/2024
Botë Lajme

Populli turk “shuplaka” Presidentit në zgjedhje, Erdogan humb shumicën e qyteteve kryesore

Turqit i dhanë presidentit Tajip Erdogan dhe partisë së tij goditjen më të madhe elektorale të dielën në një votim vendor mbarëkombëtar që ripohoi opozitën si një forcë politike dhe përforcoi kryetarin e Stambollit Ekrem Imamoglu si rivalin kryesor të presidentit. Me shumicën e votave të numëruara, Imamoglu kryesoi me 10 pikë përqindje në garën për kryetar

Lexo më shumë
Botë Lajme

“Kjo është finalja ime”, Erdogan tërhiqet nga politika: Zgjedhjet e marsit të fundit për mua

Presidenti turk Tajip Erdogan ka thënë se zgjedhjet lokale të planifikuara për 31 mars do të ishin zgjedhjet e fundit ku ai do të marrë pjesë, lajmi është bërë i ditur të premten nga agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu. Erdogan, politikani më i suksesshëm i Turqisë moderne, ka udhëhequr vendin për më shumë se dy

Lexo më shumë
Lajme Shqipëri

VIDEO: “Nuk ka ftohtë ky?…Është shqiptar si unë”, momenti kur Erdogan heq shallin pas batutës së Ramës

Edhe kësaj radhe vizita e kryeministrit Edi Rama në Turqi nuk ka kaluar pa batuta apo momente gazmore me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan, të cilat tregojnë qartë miqësinë mes dy liderëve. Përmes një video të publikuar në rrjetin social “Instagram”, Rama ka shfaqur reagimin e presidentit turk kur ka parë kryeministrin shqiptar teksa del

Lexo më shumë