20/04/2024
Botë

Fluturimi kthehet në makth, avioni pëson defekt, 50 pasagjerë përfundojnë në spital

Pasagjerët e fluturimit të “Latam Airlines” nga Sidnei në Kili nëpërmjet Auckland përjetuan makthi, me 50 prej tyre të lënduar nga turbulencat e forta. Incidenti, sipas mediave ndërkombëtare, dyshohet se është shkaktuar nga një problem teknik i Boeing 787. Kur avioni u ul në Auckland, 50 persona në bord duhej të trajtoheshin nga mjekët, me

Lexo më shumë
Botë

Shpëtojnë për mrekulli 400 pasagjerë, momenti kur rrufeja godet avionin

Ky është momenti tronditës kur një aeroplan me 400 persona që fluturonte nga Vankuveri në Londër u godit nga rrufe të dielën. Aeroplani Boeing 777 i Air Canada u godit nga rrufeja e fuqishme pak pas nisjes nga aeroporti i Vankuverit, Kanada, të dielën. Incidenti, i cili u kap në video nga një vëzhgues i

Lexo më shumë
Lajme Maqedoni

Si u rrëzua në Shkup aeroplani me 92 pasagjerë, kryesisht shqiptarë

5 marsi i vitit 1993 kujtohet si një nga fatkeqësitë më të mëdha ajrore në Maqedoni. Fluturimi 301 i “Palair Macedonian Airlines” me destinacion përfundimtar Cyrih u rrëzua menjëherë pas ngritjes nga aeroporti i Shkupit. Në aeroplanin Fokker 100 ndodheshin 92 pasagjerë dhe 5 anëtarë të ekuipazhit, 83 prej të cilëve vdiqën dhe 14 u

Lexo më shumë