30/05/2024
Lajme Maqedoni

SONDAZH/ Instituti Kosovar PIPS: Më 8 maj, Fronti Europian 22 deputetë, VLEN 10 deputetë

  Insitituti i Prishtinës për Studime të Opinionit Publik ka kryer një anketim më banorët e Maqedonisë së Veriut të përkatësisë etnike shqiptare.

  Në emisionin Rubikon me Adriatik Kelmendin u zbuluan shifrat e anketimit.

  Në këtë projekt pjesëmarrës ishin 1050 qytetarë prej të cilëve 54.1 përqind burra / 54.9 përqind gra.

  Të pyestur se për cilin opsion politik shqiptar votuan më 24 prill, shumica prej tyre kanë zgjedhur Frontin Europian dhe kandidatin, Bujar Osmani.

  Nga të dhenat, 66.4 përqind zgjedhjet i fiton Fronti Europian, 30.8 ka përkrahje për VLEN-in.

  Nisur nga rezultatet ndarja e mandatëve do të bëhet:

  VMRO-DPMNE 50 deputëtë

  LSDM 24

  BDI 22

  VLEN 10

  ZNAM 10

  LEVICA 4