30/05/2024
Kosovë Lajme

“Pse ta mori jetën Edi që aq shumë e mbrojte dhe e dashte”, shkrimi rrëqethës i familjares të gruas që u vra sot në Kosovë

    Gjyljeta Ukelli u vra mëngjesin e kësaj të marte nga bashkëshorti i saj Edmon Lajqi. Ngjarja e rëndë ndodhi në qytetin e Pejës, në shtëpinë e çiftit të bashkëshortëve.

    Për vdekjen e saj së fundmi ka reaguar edhe një prej familjarëve. Me shpirtin e “copëtuar” nga kjo tragjedi, Dardane Balaj, shkruan se Gjyljeta Ukelli ishte një grua e rrallë e cila asnjëherë nuk u ndal së luftuari për familjen e saj.

    “Lamtumire Dud ‘kështu te thërrisja prej dashnisë Gjyljeta Ukella, nuk te pata kunat por të desha si një motër të vogël, pastaj te pata edhe motër edhe shoqe, lamtumire Gjyljeta e bukur, ishe femër e rralle dhe shume e zonja.

    Edin e dashurove me shpirt me te gjitha te metat e tij , familjen e mbrojte nga vuajtja çdo herë, sakrificat dhe vuajtjet i more me vete, por pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte, por Gjyljeta ndoshta mendoj qe vuajtjet tua u mbyllen, tani pusho e qetë”, shkruan në postimin e saj në “Facebook” e afërmja e viktimës.

    Ngjarja e rëndë ndodhi mëngjesin e sotëm rreth orës 08:15 në banesën e çiftit në rrugën Bill Clinton në Pejë. Edmond Lajqi vrau bashkëshorten e tij dhe më pas telefonoi policinë për t’ i treguar krimin makabër. Kujtojmë se edhe më herët Lajqi ishte dënuar nga Gjykata për dhunë në familje.