13/07/2024
Shqipëri

Projekti luksoz i dhëndrit të Donald Trump: 1 miliardë dollarë për vila në ishullin e Sazanit!

  Ishulli i Sazanit në jug të Shqipërisë mund të kthehet shpejt në një nga atraksionet turistike më të preferuara në Ballkanin Perëndimor. Ky është synimi i kompanisë private “Affinity Partners”, e cila planifikon të investojë 1 miliardë dollarë për transformimin e ishullit.

  Kompania është në pronësi të Jared Kushner, dhëndri i ish-presidentit Donald Trump dhe synon një eko-resorti luksoz në ishullin e Sazanit në harmoni të plotë me natyrën.

  Bëhet fjalë për disa vila që sipas projektit do të jenë gjysmë të futura në tokë, me pamje spektakolare nga bregu i Sazanit dhe ballkon panoramik. Media amerikane “Bloomberg” raporton se marrëveshja është në fazën përfundimtare.

  Megjithatë, në Shqipëri nuk ka pasur asnjë lajm apo deklaratë për këtë mundësi investimi dhe se me cilët zyrtarë e institucione po zhvillohen bisedimet.

  “Firma me bazë në Miami po shikon transformimin e ishullit të Sazanit në Shqipëri, më parë një bazë ushtarake, në një komunitet luksoz eko-resort të markës Aman”,shkruan media amerikane, teksa zbulon dhe një projekt ambicioz për Zvërnecin.

  Kompania private “Affinity Partners” planifikon të zhvillojë dhe Gadishullin e Zvërnecit në Shqipëri, duke synuar të prezantojë disa resorte kryesore me afro 10,000 njësi vilash dhe dhoma hoteli. Vetë dhëndri i ish-presidentit Donald Trump në një intervistë për “Bloomberg”, shprehu admirimin e tij për ishullin e Sazanit, duke e përshkruar atë si një nga brigjet më të pacenuara dhe unike në botë.

  Jared Kushner, ish-këshilltar i lartë i Shtëpisë së Bardhë dhe dhëndri i ish-Presidentit Donald Trump, themeloi Affinity Partners pasi la shërbimin qeveritar. Firma, me asete që arrijnë në 3.1 miliardë dollarë, ka marrë mbështetje të konsiderueshme nga investitorë të mbështetur nga shteti i Lindjes së Mesme, duke përfshirë rreth 2 miliardë dollarë nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite.

  Firma e Kushner është gjithashtu duke eksploruar investime në energjinë e rinovueshme, qendrat e të dhënave dhe inteligjencën artificiale. Veçanërisht, Kushner luajti një rol vendimtar në Marrëveshjet e Abrahamit, të cilat normalizuan marrëdhëniet midis Izraelit dhe disa kombeve arabe në vitin 2020. Ai ka deklaruar se nuk ka në plan të ribashkohet me administratën e Trump nëse krijohet mundësia.