15/07/2024
Botë

Humbin jetën në vendin e punës 7 punonjës, i zuri poshtë vinçi

  Shtatë persona humbën jetën sot, e premte 29 mars, në Tajlandë kur një vinç u rrëzua në një kantier ndërtimi industrial, njoftuan autoritetet lokale.

  Aksidenti ndodhi në orën 4 të mëngjesit me orën lokale gjatë ndërtimit të një fabrike që do të prodhojë oxhaqe metalike në provincën Rayong, tha shefi i policisë lokale Chaipong Sangpongchai.

  Sipas mediave lokale, viktimat ishin të gjithë punëtorë.

  Aksidente të tilla janë të zakonshme në Tajlandë ku bizneset shpesh nuk ndjekin rregullat e sigurisë ose nuk ndërmarrin projekte pa lejen e kërkuar.

  Në janar, një shpërthim në një fabrikë fishekzjarre në Supan Buri vrau 23 persona, ndërsa në korrik 2023, një shpërthim në një fabrikë në qytetin jugor të Narathiëat vrau dhjetë persona dhe plagosi 100 të tjerë.

  Lexo edhe: