21/06/2024
Kosovë Lajme

“Gjaku i Adem Jasharit na mallkon”, Kurti akuzohet për tradhti pas urdhrit që Manastirit të Deçanit t’i jepen pronat

  Urdhri që i dha Agjencisë Kadastrale kryeministri Albin Kurti, që të zbatojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese, në mënyrë që t’ia njohë të drejtën në pronë prej 24 hektarëve, Manastirit të Deçanit, ka sjellë shumë reagime e akuza ndaj tij.

  Ishte ish-deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, i cili ka thënë se ky veprim i kreut të ekzekutivit “më së paku quhet tradhti”. Sipas Abazit, Kurti i opozitë do ta pështynte në fytyrë Kurtin e pozitës.

  “Me përkujtu masakrën e Mitrovicës dhe pas një ore me i fal tokë Kishës Ortodokse Serbe, duke shkelur mbi gjakun e aktivistëve dhe kauzat kombëtare, më së paku quhen tradhti… Po të ishte në opozitë Kurti sot do ta kishte pështyrë në fytyrë Kurtin në pushtet, do ta kishte djegur Prishtinën e aktivistët do t’i shtynte drejt vdekjes!”, ka shkruar Abazi në Facebook.

  Ashpër ndaj Kurtit reagoi edhe analisti Bleron Baraliu, duke thënë se “gjenerata e gjenerata do të na mallkojnë votën që ia kemi dhënë këtij imbecili politik” dhe se “gjaku i Adem Jasharit e mijëra dëshmorëve na mallkon sot”.

  Baraliu ka kërkuar që të shkohet sa më parë në zgjedhje.

  “Kosova duhet të shkojë në zgjedhje një çast e më parë dhe populli t’ia tregojë vendin këtij hipokriti injorant siç ia ka pas treguar jugosllavistëve të para luftës e neovasalistëve të pasluftës. Në të kundërtën, le ta mbajmë në supe vulën e poshtërimit e tradhtisë, damkën e qyqarllëkut e dështimit”, ka shkruar nder të tjera Baraliu në Facebook.