20/06/2024
Maqedoni

Arrestimi i gazetarit Saliu, MPB: Janë sulmuar policët, është gjetur një armë

    Nga Ministria e Punëve të Brendshme kanë dalë me versionin e tyre rreth arrestimit të gazetari Furkan Saliu. Sipas MPB-së, përveç Saliut, janë arrestuar dy persona të tjerë, të cilët sipas tyre dyshohet se kanë sulmuar policinë. Nga MPB shtojnë se në veturën nën pronësi të Saliut është gjetur një armë.

    “Sot (04.07.2024) rreth orës 17:00 në stadiumin e futbollit në fshatin Konjare e Mesme, gjatë ndeshjes së futbollit mes K.F. “Konjare” dhe K.F. “Kumanova”, rreth njëzet minuta para përfundimit të ndeshjes, është tentuar që publiku vendas të përleshet me lojtarët mysafirë. Përpjekja u pengua nga ana e shërbimeve dhe ndeshja është ndërprerë. Gjatë intervenimit, pjesëtarët e Njësisë për Ndërhyrje të Shpejtë janë sulmuar nga dy persona. Personat që kanë kryer sulmin janë arrestuar menjëherë dhe është konstatuar se bëhet fjalë për F.S.(33) nga fshati Haraçinë dhe N.J. (26) nga fshati Haraçinë, ndërsa S.B. (40) nga fshati Haraçinë është arrestuar për pjesëmarrje në përleshje. Gjithashtu, rreth orës 18:00, gjatë kontrollit të automjetit të pasagjerëve “Dacia Duster”, në pronësi të F.S., me drejtues F.A.(34) nga fshati Kondovë dhe pasagjer A.R. (21) nga fshati Kondovë, në bagazh u gjet një armë. SPB-Shkup ndërmerr masa për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të rastit”, thuhet në njoftimin e MPB-së.