30/05/2024
Shqipëri

VIDEO/ Me uratat e familjarëve, momenti kur i buzëqeshur vrasësi i policit shkon të dorëzohet

  Pas orësh negociatash vrasësi i efektivit të “Shqiponjave” Azgan Mernica ka pranuar të vetëdorëzohet në Policinë e Fierit. Ashtu si dhe raportuam më herët ai ishte fshehur në fshatin Dërmenas.

  Kanë qenë familjarët ata që e kanë bindur Mërnicën që të vetëdorëzohej në polici, pasi e dinin se policia ishte në gjurmët e tij dhe nuk do mund t’i shpëtonte prangave.

  Ajo që ka shkaktuar zemërim dhe inat më shumë tek qytetarët është një video që po qarkullon, nga momenti i vetëdorëzimit të autorit në “duart” e policisë, i cili shfaqet i buzëqeshur duke treguar kështu se nuk është penduar për vrasjen e efektivit.

  Po ashtu kanë habitur edhe familjarët të cilët kanë për të filmuar momentin, por disa dëgjohen duke i uruar rrugë të mbarë, e një tjetër dëgjohet t’i thotë: “vdeksha unë…”, ndërkohë që ditën e djeshme familjarët kanë përcjellë për në banesën e fundit djalin e tyre, efektivin Novruz Cenalia, i cili u vra nga 23-vjeçari me plumb në kokë, pas një debati në rrugë.

  Azgan vdeksha unë.. Hajt rrugë e mbarë! Zoti para”, dëgjohet duke thënë një nga familjarit e vrasësit të efektivit.

  Ndërsa një tjetër dëgjohet duke thënë: “hip e ti në makinë të lutem”.

  Në një tjetër moment dëgjohet një burrë që i thotë: “Po të luajti njeri atje brenda”, ndërsa shoferi që drejton mjetin dëgjohet t’i thotë: “është në besën time”.

  Azgan alias Asllan Mernica u vetëdorëzua mbrëmjen e së mërkurës (15 Maj), dy ditë pas krimit të rëndë, pas negociatave të policisë me familjarët e autorit.

  Prej 13 majit i riu ishte kthyer në shqiptarin më të kërkuar në vendin tonë. Mesditën e së hënës në fshatin Baltëz të Fierit, ai vrau me një plumb në kokë efektivin e “Shqiponjave”, Novruz Cenalian. Sipas policisë, sherri midis tyre ka nisur për arsye banale, konkretisht për parakalim në rrugë, i cili pastaj ka agravuar në përdorimin e armës nga Mernica.

  Pasi qëlloi për vdekje 28-vjeçarin, i riu u largua menjëherë nga vendi i ngjarjes. Pas atij momenti një operacion i gjerë u shtri në të gjithë fshatrat panë Baltëzës, në hyrje/daljet e Fierit dhe ato të qyteteve të tjera.

  Ndërkohë, theksojmë se Prokuroria më herët ngriti 2 akuza për 23-vjeçarin për veprat penale “Vrasja e punonjësve të Policisë së Shtetit” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”