21/06/2024
Botë

TRAGJEDI/ Fundoset anija, ka të vdekur, mes tyre edhe një foshnjë

  Nëntë persona, përfshirë një foshnjë, kanë vdekur pasi anija e tyre u përmbys ndërsa përpiqeshin të kalonin Mesdheun në mot të stuhishëm dhe 15 të tjerë dyshohet se janë të zhdukur, ka thënë roja bregdetare e Italisë.

  Roja bregdetare tha të enjten se kishte marrë një kërkesë bashkëpunimi nga zyrtarët maltezë të kërkimit dhe shpëtimit pasi anija u përmbys rreth 50 km në jug-lindje të ishullit Lampedusa të mërkurën.

  Roja bregdetare tha se kishte dërguar varkën e saj patrulluese në vendngjarje, e cila “shpëtoi 22 të mbijetuar dhe gjeti nëntë të vdekur, përfshirë një foshnjë”.

  Operacionet e shpëtimit ishin veçanërisht sfiduese për shkak të kushteve të pafavorshme të motit dhe detit, me valë deri në 2.5 metra, shtoi roja bregdetare.

  Të mërkurën, eurodeputetët votuan për të miratuar një paketë historike të ligjeve të migracionit dhe azilit , por OJQ-të thanë se ndryshimet nuk do të bënin asgjë për të zvogëluar numrin e njerëzve që vdesin në Mesdhe ndërsa përpiqeshin të hynin në BE.

  Kombësia e pasagjerëve të varkës nuk dihej. Të mbijetuarit u dërguan në Lampedusa, e cila ndodhet midis Tunizisë, Maltës dhe ishullit më të madh italian të Siçilisë, dhe shpesh është pika e parë e uljes për njerëzit.

  Zyrtari i komunikimit i UNHCR-së, Filippo Ungaro, postoi në X vonë të mërkurën se të mbijetuarit ishin “në një gjendje hipotermie dhe shoku”.

  Një avion i rojes bregdetare italiane po kryente kërkimet për të zhdukurit në zonën e mbytjes së anijes.

  Vdekjet erdhën menjëherë pasi shpëtimtarët më në lindje në Mesdhe gjetën trupat e tre vajzave në ishullin grek të Kios. Roja bregdetare greke tha të mërkurën se treshja kishte vdekur pasi një varkë që i transportonte nga Turqia e afërt u përplas me shkëmbinj.

  Katërmbëdhjetë persona, përfshirë tetë fëmijë të tjerë, u shpëtuan./