12/07/2024
Lajme Maqedoni

Shtrëngata dhe reshje shiu, ja si do të jetë moti sot

    Gjatë paradites; Republika e Maqedonisë së Veriut do të paraqitet nën ndikimin e vranësirave dhe shirave të konsiderueshëm ku hera – herës shirat do të jenë në formë shtrëngate. Më të theksuara në zonat Jugore dhe Jugperëndimore të RMV.

    Orët e pasdites do të sjellë dobësim të ndjeshëm të intensitet të shirave në pjesën më të madhe të RMV duke lënë me shira të izoluar skajin verior – verilindor të RMV.

    Përsa i përket; Temperaturave të ajrit do të pësojnë rritje të lehtë gjatë orëve të mëngjesit, por mesdita sjell rënie të ndjeshme të tyre duke luhatur vlerat ditore nga 4°C deri në 12°C.

    Era do të fryjë mesatare dhe e fortë përgjatë gjithë ditës duke arritur shpejtësinë maksimale mbi 55 km/h nga drejtimi permanent Verior.