20/06/2024
ShowBiz

Dua Lipa flet për homoseksualët: Jeta me ata është shumë më argëtuese…

    Dua Lipa ka reflektuar rreth mbështetjes për komunitetin LGBTQ+, duke i thënë Trixie Mattel se jeta është shumë më e këndshme me homoseksualët. Fituesja e çmimeve ‘Grammy’ është gjatë gjithë kohës një aleate e zëshme e komunitetit LGBTQ+, duke kritikuar Katarin për shkak të regjistrit të të drejtave të njeriut në prag të Kampionatit Botëror në FIFA, në vitin 2022 dhe duke kritikuar artistin DaBaby, i cili kishte bërë komente homofobike për këngën e saj “Levitating”.

    Së fundmi në një intervistë u diskutua edhe miqësia e saj me artistin homoseksual Troye Sivan, ndërsa Mattel gjithashtu mori një moment për të reflektuar rreth mbështetjes nga fansat dhe miqtë ‘queer’. “Pra, je e rrethuar nga homoseksualët”,-filloi Mattel. “Në çfarë pike të jetës tënde e kuptove se duhet të pranosh se ‘meshkujt homoseksualë do të jenë rrotull teje përgjithmonë’?”.

    “Unë thjesht e dua këtë. Nuk ishte një çështje ‘pranimi’ , unë isha në mes të kësaj. Jeta është shumë më e këndshme me homoseksualët.”

    Gjatë një interviste ekskluzive me Vogue France vitin e kaluar këngëtarja rikonfirmoi mbështetjen e saj për komunitetin ‘queer’. Asokohe ylli i muzikës pop u shpreh se:

    “Homofobia dhe transfobia janë fqinj të misogjinisë. Shumë njerëz, thellësisht, janë thjesht të frikësuar nga vetja e tyre. Liria e të tjerëve i detyron ata të përballen me diçka që ata janë shumë të frikësuar për ta shprehur. Bukuria e një qenieje të lirë, të vërtetë dhe të krenar i paralizon ata.”